Toshiba Portege M780-S7241
Toshiba Portege M780-S7241
  • Total hits:10389
  • General Class Convertible Laptop/Table
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 12.00 in x 1.55 in x 9.41 in
    Weight 2.10 kg (4.63 lb)
    Color Gray
    Display Size 12.1 inches
    Resolution 1280x800
    LED Yes
    Touchscreen Touchscreen:Yes
    3D No
    Features Pivot screen:Yes
    Processor Name Intel Core i7 640M
    Frequence 2.8 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L3 Cache:4.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 32nm
    Chipset Intel QM57 Express
    TDP 35W
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA HD
    Memory 64 MB up to 1696 MB
    Memory Capacity 4 GB
    Max Capacity 8 GB
    Max Capacity Per Slot 4 GB
    Type DDR3-1066 MHz
    Slots 1
    Total Slots 2
    Storage Capacity 320 GB
    Size 2.5"
    RPM 7200 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Features Accelerometer for HDD protection:Yes
    Optical Type Reading support: CD DVD
    Writing support: CD DVD
    Networking LAN 1000 mbps
    Wifi Yes (802.11a, 802.11g, 802.11n)
    Bluetooth Yes Version:2.1 EDR:Yes
    Modem Yes
    Infrared No
    Wimax No
    UWB No
    Interfaces USB 2 Version:2.0 Powered while off:Yes
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata Yes (1)
    FireWire Yes (1)
    Expansion Slot ExpressCard
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Memory Stick, Memory Stick PRO, SD, SDHC, miniSD, microSD, xD-Picture Card, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port Yes
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features Kensington lock, Face recognition webcam, Fingerprint reader
    Baterry Cells 6 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 51 WHr
    Autonomy 4.86 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 75 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!