Acer TravelMate TM8372-7127
Acer TravelMate TM8372-7127
  • Total hits:6963
  • General Class Portable Laptop
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 12.70 in x 1.20 in x 9.20 in
    Weight 2.09 kg (4.6 lb)
    Color Black
    Display Size 13.3 inches
    Resolution 1366x768
    LED Yes
    3D No
    Processor Name Intel Core i5 460M
    Frequence 2.53 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L3 Cache:3.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 32nm
    Chipset Intel HM55 Express
    TDP 35W
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA HD
    Memory 128 MB
    Memory Capacity 4 GB
    Max Capacity 8 GB
    Max Capacity Per Slot 4 GB
    Type DDR3
    Slots 2
    Total Slots 2
    Storage Capacity 320 GB
    RPM 7200 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type Reading support: CD DVD
    Writing support: CD DVD
    Networking LAN 1000 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g, 802.11n)
    Bluetooth Yes Version:3.0
    Modem Yes
    Infrared No
    Wimax No
    UWB No
    Interfaces USB 3 Version:2.0 Powered while off:No
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Memory Stick, Memory Stick PRO, SD, xD-Picture Card, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons, Multitouch)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features Kensington lock, Fingerprint reader
    Baterry Cells 8 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 6000 mAh
    Autonomy 6 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 65 W
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!