MSI FX420-050US
MSI FX420-050US
  • Total hits:4864
  • General Class Standard Laptop
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 13.79 in x 1.55 in x 9.22 in
    Weight 2.18 kg (4.8 lb)
    Color Black
    Display Size 14 inches
    Resolution 1366x768
    LED Yes
    3D No
    Features Surface finish:Glossy
    Processor Name Intel Core i5 2410M
    Frequence 2.3 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L3 Cache:3.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 32nm
    Chipset Intel HM65
    TDP 35W
    Graphics Type Dedicated card, Integrated card
    Name AMD / ATI Radeon / Mobility Radeon HD6470
    Memory 1024 MB
    Name Intel HD Graphics 3000
    Memory Capacity 6 GB
    Type DDR3
    Storage Capacity 640 GB
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA (SATA type: 3Gbit/s)
    Optical Type Reading support: CD DVD
    Writing support: CD DVD
    Networking LAN 1000 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g, 802.11n)
    Bluetooth No
    UWB No
    Interfaces USB 4 Powered while off:No
    HDMI Yes
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    Thunderbolt No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader SD, SDHC, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons)
    Speakers Speakers total power:4W
    Camera Yes, 1.3 megapixels
    Microphone Yes
    Security Features -
    Baterry Cells 6 cells
    Other Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!