Toshiba Qosmio F755-3D150
Toshiba Qosmio F755-3D150
  • Total hits:5718
  • General Class Gaming Laptop
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 15.30 in x 1.50 in x 10.50 in
    Weight 3.40 kg (7.5 lb)
    Color Black
    Display Size 15.6 inches
    Resolution 1920x1080
    LED Yes
    3D Yes
    Processor Name Intel Core i5 2450M
    Frequence 2.5 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L3 Cache:3.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 32nm
    Chipset Intel HM65 Express
    TDP 35W
    Graphics Type Dedicated card
    Name NVIDIA GeForce GT 540M
    Memory 1024 MB
    Memory Capacity 6 GB
    Max Capacity 8 GB
    Max Capacity Per Slot 4 GB
    Type DDR3
    Slots 2
    Total Slots 2
    Storage Capacity 750 GB
    Size 2.5"
    RPM 5400 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type Reading support: CD DVD BD
    Writing support: CD DVD
    Features Disc labeling:Yes (Labelflash)
    Networking LAN 1000 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g, 802.11n)
    Bluetooth Yes Version:3.0
    UWB No
    Interfaces USB 4 Powered while off:Yes
    HDMI Yes
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    Thunderbolt No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Memory Stick, Memory Stick PRO, SD, SDHC, SDXC, xD-Picture Card, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard Dedicated media playback controls
    Pointing Touchpad (2 Buttons, Multitouch)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features Kensington lock, Face recognition webcam
    Baterry Cells 6 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 48 WHr
    Autonomy 3.05 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 120 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!