Toshiba Satellite A665-S6100X
Toshiba Satellite A665-S6100X
  • Total hits:8842
  • General Class Standard Laptop
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 14.98 in x 1.48 in x 10.00 in
    Weight 2.63 kg (5.8 lb)
    Color Black
    Display Size 15.6 inches
    Resolution 1366x768
    LED Yes
    3D No
    Processor Name Intel Core i7 2630QM
    Frequence 2 GHz
    Cores 4 per processor
    Cache L3 Cache:6.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 32nm
    Chipset Intel HM65 Express
    TDP 45W
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA HD
    Memory 64 MB up to 1696 MB
    Memory Capacity 6 GB
    Max Capacity 8 GB
    Max Capacity Per Slot 4 GB
    Type DDR3
    Slots 2
    Total Slots 2
    Storage Capacity 640 GB
    RPM 5400 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type Reading support: CD DVD BD
    Writing support: CD DVD
    Features Disc labeling:Yes (Labelflash)
    Networking LAN 100 mbps
    Wifi Yes (802.11a, 802.11g, 802.11n), Intel WiDi
    Bluetooth No
    Modem No
    Infrared No
    Wimax Yes
    UWB No
    Interfaces USB 4 Powered while off:Yes
    HDMI Yes
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Memory Stick, Memory Stick PRO, SD, SDHC, SDXC, miniSD, xD-Picture Card, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard Dedicated media playback controls
    Pointing Touchpad (2 Buttons, Multitouch)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features Face recognition webcam
    Baterry Cells 6 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 4800 mAh
    Autonomy 5.45 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 75 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!