Toshiba Satellite C655-S5240
Toshiba Satellite C655-S5240
  • Total hits:5207
  • General Class Standard Laptop
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 15.10 in x 1.50 in x 11.00 in
    Weight 2.49 kg (5.5 lb)
    Color Black
    Display Size 15.6 inches
    Resolution 1366x768
    3D No
    Processor Name Intel Celeron 925
    Frequence 2.3 GHz
    Cores 1 per processor
    Cache L2 Cache:1.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 45nm
    TDP 35W
    Features Front side bus (FSB):800 MHz
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA 4500M
    Memory 128 MB up to 1759 MB
    Memory Capacity 4 GB
    Type DDR3
    Slots 2
    Total Slots 2
    Storage Capacity 320 GB
    RPM 5400 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type Reading support: CD DVD
    Writing support: CD DVD
    Networking LAN 100 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g, 802.11n)
    Bluetooth No
    UWB No
    Interfaces USB 2 Version:2.0 Powered while off:No
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader SD, SDHC, miniSD, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons, Multitouch)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features Kensington lock, Face recognition webcam
    Baterry Cells 6 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 48 WHr
    Autonomy 4.38 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 65 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!