Toshiba Satellite Pro U400-S1001V
  • Total hits:5903
  • General Class Portable Laptop
    Operating Sistem Windows Vista
    Body Dimensions 12.40 in x 1.38 in x 9.02 in
    Weight 2.04 kg (4.5 lb)
    Color Brown
    Display Size 13.3 inches
    Resolution 1280x800
    3D No
    Processor Name Intel Core 2 Duo T8100
    Frequence 2.1 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L2 Cache:3.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 45nm
    Chipset Intel GM965
    TDP 35W
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA X3100
    Memory 128 MB up to 251 MB
    Memory Capacity 1 GB
    Max Capacity 4 GB
    Max Capacity Per Slot 2 GB
    Type DDR2
    Slots 1
    Total Slots 2
    Storage Capacity 160 GB
    RPM 5400 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type Reading support: CD DVD
    Writing support: CD DVD
    Networking LAN 100 mbps
    Wifi Yes (802.11a, 802.11b, 802.11g)
    Bluetooth Yes Version:2.1 EDR:Yes
    Modem Yes
    Infrared No
    Wimax No
    Interfaces USB Powered while off:No
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    FireWire No
    Expansion Slot ExpressCard (54, 34)
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Memory Stick, Memory Stick PRO, SD, xD-Picture Card, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features -
    Baterry Cells -
    Type Li-Ion
    Capacity 4800 mAh
    Other Adapter power consumption:Typical: 75 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!