Toshiba Tecra R940-S9430
Toshiba Tecra R940-S9430
  • Compare
  • 3.7
    Gadget Rating
    Total votes:3
  • Design: 5.0
  • Performace: 1.0
  • Features: 5.0
  • Total hits:6337
  • General Class Standard Laptop
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 13.40 in x 1.08 in x 9.40 in
    Weight 1.90 kg (4.19 lb)
    Color Black
    Display Size 14 inches
    Resolution 1366x768
    LED Yes
    3D No
    Processor Name Intel Core i5 3320M
    Frequence 2.6 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L3 Cache:3.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 22nm
    Chipset Intel QM77 Express
    TDP 35W
    Graphics Type Dedicated card
    Name AMD / ATI Radeon / Mobility Radeon HD 7570M
    Memory 1024 MB
    Memory Capacity 4 GB
    Max Capacity 8 GB
    Max Capacity Per Slot 4 GB
    Type DDR3
    Slots 2
    Total Slots 2
    Storage Capacity 320 GB
    Size 2.5"
    RPM 7200 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type Reading support: CD DVD
    Writing support: CD DVD
    Networking LAN 1000 mbps
    Wifi Yes (802.11a, 802.11g, 802.11n), Intel WiDi
    Bluetooth Yes Version:4.0
    UWB No
    Interfaces USB 3 Powered while off:No
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata Yes (1)
    Thunderbolt No
    FireWire No
    Expansion Slot ExpressCard (34)
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader SD, SDHC, SDXC, miniSD, microSD, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port Yes
    Other DisplayPort
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons, Multitouch)
    Camera Yes, 2 megapixels
    Microphone Yes
    Security Features Face recognition webcam, Fingerprint reader
    Baterry Cells 6 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 66 WHr
    Autonomy 6.6 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 75 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!