Acer TravelMate TimelineX TM8172T-6812
  • Total hits:4175
  • General Class Netbook
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 11.22 in x 1.15 in x 8.12 in
    Weight 1.35 kg (2.98 lb)
    Color Black
    Display Size 11.6 inches
    Resolution 1366x768
    LED Yes
    3D No
    Processor Name Intel Core i3 380UM
    Frequence 1.33 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L3 Cache:3.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 32nm
    Chipset Intel HM55 Express
    TDP 18W
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel
    Memory Capacity 2 GB
    Max Capacity 8 GB
    Max Capacity Per Slot 4 GB
    Type DDR3-800 MHz
    Total Slots 2
    Storage Capacity 320 GB
    RPM 5400 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA (SATA type: 3Gbit/s, Bays (in use): 1)
    Optical Type -
    Networking LAN 1000 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g, 802.11n)
    Bluetooth Yes Version:3.0
    UWB No
    Interfaces USB 3 Version:2.0
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    Thunderbolt No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Memory Stick, Memory Stick PRO, SD, xD-Picture Card, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features Kensington lock
    Baterry Cells 6 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 5600 mAh
    Autonomy 8 Hours
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!