Toshiba Mini NB255-N240
Toshiba Mini NB255-N240
  • Total hits:6071
  • General Class Netbook
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions 10.40 in x 1.27 in x 8.30 in
    Weight 1.27 kg (2.8 lb)
    Color Black
    Display Size 10.1 inches
    Resolution 1024x600
    LED Yes
    3D No
    Processor Name Intel Atom N455
    Frequence 1.66 GHz
    Cores 1 per processor
    Arhitecture 64-bit
    Technology 45nm
    Chipset Intel NM10
    TDP 6.5W
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA 3150
    Memory 0 MB up to 250 MB
    Memory Capacity 1 GB
    Max Capacity 2 GB
    Type DDR2
    Storage Capacity 160 GB
    RPM 5400 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type No
    Networking LAN 100 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g, 802.11n)
    Bluetooth No
    UWB No
    Interfaces USB 3 Version:2.0 Powered while off:No
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader SD, SDHC, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons, Multitouch)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features -
    Baterry Cells 3 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 25 WHr
    Autonomy 3.97 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 30 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!