Toshiba Satellite L775-S7241
Toshiba Satellite L775-S7241
  • Compare
  • 3.7
    Gadget Rating
    Total votes:1
  • Design: 4.0
  • Performace: 4.0
  • Features: 3.0
  • Total hits:5666
  • General Class Desktop replacement
    Operating Sistem Windows 7
    Body Dimensions -
    Color Black
    Display Size 17.3 inches
    Resolution 1600x900
    LED Yes
    3D No
    Processor Name Intel Core i3 2310M
    Frequence 2.1 GHz
    Cores 2 per processor
    Cache L3 Cache:3.0 MB
    Arhitecture 64-bit
    Technology 32nm
    TDP 35W
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA HD
    Memory 64 MB up to 1696 MB
    Memory Capacity 4 GB
    Type DDR3
    Storage Capacity 640 GB
    RPM 5400 RPM
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type Reading support: CD DVD BD
    Writing support: CD DVD
    Features Disc labeling:Yes (Labelflash)
    Networking LAN 100 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g, 802.11n)
    UWB No
    Interfaces USB 3 Version:2.0 Powered while off:Yes
    HDMI Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Yes
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (Multitouch)
    Camera Yes
    Microphone Yes
    Security Features Kensington lock, Face recognition webcam
    Baterry Cells 6 cells
    Type Li-Ion
    Capacity 48 WHr
    Autonomy 5.12 Hours
    Other Adapter power consumption:Typical: 65 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!