MSI Wind U100-641US
MSI Wind U100-641US
  • Total hits:5542
  • General Class Netbook
    Operating Sistem Windows XP
    Body Dimensions 10.23 in x 1.24 in x 7.08 in
    Weight 1.04 kg (2.3 lb)
    Color Black
    Display Size 10 inches
    Resolution 1024x600
    LED Yes
    3D No
    Processor Name Intel Atom N270
    Frequence 1.6 GHz
    Cores 1 per processor
    Cache L2 Cache:0.5 MB
    Arhitecture 32-bit
    Technology 45nm
    Chipset 945GSE + ICH7-M
    TDP 2.5W
    Features Front side bus (FSB):533 MHz
    Graphics Type Integrated card
    Name Intel GMA 950
    Memory Capacity 1 GB
    Type DDR2-533 MHz
    Storage Capacity 160 GB
    Type Hard Disc (HDD)
    Interface SATA
    Optical Type No
    Networking LAN 100 mbps
    Wifi Yes (802.11b, 802.11g)
    Bluetooth No
    UWB No
    Interfaces USB 3 Version:2.0 Powered while off:No
    VGA Yes
    LAN RJ-45
    ESata No
    FireWire No
    Microphone Microphone in 3.5mm
    Headphone Audio out 3.5mm
    Card Reader Memory Stick, Memory Stick PRO, SD, MMC
    Multi Purpose DriveBay No
    Docking Station Port No
    Devices Keyboard -
    Pointing Touchpad (2 Buttons)
    Camera Yes, 1.3 megapixels
    Microphone Yes
    Security Features -
    Baterry Cells 3 cells
    Type Li-Ion
    Other Adapter power consumption:Typical: 40 W Power adapter voltage:100 V - 240 V, 50 Hz, 60 Hz
    We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Report!